2021 Dragon Awards Ballot
Dragon Con has announced the ballot for the 2021 Dragon Awards.
Best Science Fiction Novel
- Machine, Elizabeth Bear (Saga)
- Ready Player Two, Ernest Cline (Ballantine)
- Attack Surface, Cory Doctorow (Tor)
- A Desolation Called Peace, Arkady Martine (Tor)
- Black Sun, Rebecca Roanhorse (Saga)
- The Ministry of the Future, Kim Stanley Robinson (Orbit)
- Project Hail Mary, Andy Weir (Ballantine)
Best Fantasy Novel (Including Paranormal)
- Battle Ground, Jim Butcher (Ace)
- Once and Future Witches, Alix E. Harrow (Redhook)
- Piranesi, Susanna Clarke (Bloomsbury)
- Rhythm of War, Brandon Sanderson (Tor)
- The Invisible Life of Addie LaRue, V.E. Schwab (Tor)
- Dead Lies Dreaming, Charles Stross (Tordotcom)
Best Young Adult / Middle Grade Novel
- The Scapegracers, Hannah Abigail Clarke (Erewhon)
- A Wizard’s Guide to Defensive Baking, T. Kingfisher (Argyll)
- Elatsoe, Darcie Little Badger (Levine Querido)
- A Deadly Education, Naomi Novik (Del Rey)
- The Tinderbox: Soldier of Indira, Lou Diamond Phillips (Aethon)
- A Peculiar Peril, Jeff VanderMeer (Farrar, Straus, Giroux)
Best Military Science Fiction or Fantasy Novel
- Sentenced to War, J.N. Chaney & Jonathan Brazee (Variant)
- Gun Runner, Larry Correia & John D. Brown (Baen)
- Orders of Battle, Marko Kloos (47North)
- Direct Fire, Rick Partlow (Aethon)
- Demon in White, Christopher Ruocchio (DAW)
- Fleet Elements, Walter Jon Williams (Harper Voyager)
Best Alternate History Novel
- A Master of Djinn, P. Djèlí Clark (Tordotcom)
- Axiom’s End, Lindsay Ellis (St. Martin’s)
- 1637: No Peace Beyond the Line, Eric Flint & Charles E. Gannon (Baen)
- The Russian Cage, Charlaine Harris (Saga)
- The Relentless Moon, Mary Robinette Kowal (Tor)
- Daggers in Darkness, S.M. Stirling (1632, Inc.)
Best Media Tie-In Novel
- Penitent, Dan Abnett (Black Library)
- MacGyver: Meltdown, Eric Kelley & Lee Zlotoff (Prince of Cats)
- Firefly: Generations, Tim Lebbon (Titan)
- World of Warcraft: Shadowlands: Shadows Rising, Madeleine Roux (Del Rey)
- Star Wars: Light of the Jedi, Charles Soule (Del Rey)
- Star Wars: Thrawn Ascendancy, Timothy Zahn (Del Rey)
Best Horror Novel
- Synchronicity, Michaelbrent Collings (Written Insomnia)
- The Taxidermist’s Lover, Polly Hall (Camcat)
- The Only Good Indians, Stephen Graham Jones (Saga)
- The Hollow Places, T. Kingfisher (Saga)
- True Story, Kate Reed Perry (riverrun)
- Survivor Song, Paul Tremblay (Morrow)
Best Comic Book
- Immortal Hulk, Al Ewing & Joe Bennett (Marvel)
- Once & Future, Kieron Gillen & Dan Mora (BOOM!)
- X-Men, Jonathan Hickman & Mahmud Asrar (Marvel)
- Monstress, Marjorie Liu & Sana Takeda (Image)
- Invisible Kingdom, G. Willow Wilson & Christian Ward (Berger)
- Daredevil, Chip Zdarsky & Marco Checchetto (Marvel)
Best Graphic Novel
- Pulp, Ed Brubaker, Sean Phillips & Jacob Phillips (Image)
- Dracula, Motherf**ker, Alex de Campi & Erica Henderson (Image)
- The Magicians: New Class, Lev Grossman, Lilah Sturges & Pius Bak (Archaia)
- The Green Lantern Season Two, Grant Morrison & Liam Sharp (DC)
- The Magic Fish, Trung Le Nguyen (Random House Graphic)
- The Book Tour, Andi Watson (Top Shelf)
Best Science Fiction or Fantasy TV Series
- The Expanse
- Loki
- The Nevers
- Resident Alien
- Shadow & Bone
- Star Trek: Discovery
- WandaVision
Best Science Fiction or Fantasy Movie
- Bill & Ted Face the Music
- Godzilla vs Kong
- Justice League
- The Old Guard
- Space Sweepers
- Tenet
- Wonder Woman 1984
Finalists in various gaming-related categories were also announced. Winners will be announced on September 5, 2021 at Dragon Con in Atlanta GA.
While you are here, please take a moment to support Locus with a one-time or recurring donation. We rely on reader donations to keep the magazine and site going, and would like to keep the site paywall free, but WE NEED YOUR FINANCIAL SUPPORT to continue quality coverage of the science fiction and fantasy field.
©Locus Magazine. Copyrighted material may not be republished without permission of LSFF.