2017 Parsec Awards Winners

Winners for the 2017 Parsec Awards, honoring excellence in speculative fiction podcasting, have been announced:

Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast

  • WINNER: Star Wars Best in Galaxy Season 3
  • Are You Scared of These Stories?
  • GnomeMatter: Cadavorue & Macoy in 2016
  • Kakos Industries
  • Nerdy Show: Nerdcasting the Multiverse: Thanksgiving Special 
  • Wynabego Warrior The Tale of John Waynnabe

Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation

  • WINNER: Calliope Writing Coach Podcast
  • Audio Drama Production Podcast
  • Lightning Dogs: The Official Paw’dcast
  • Two Gay Geeks
  • Stage Nine

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific)

  • WINNER: Aggressive Negotiations: A Star Wars Podcast
  • Back to the Future Minute
  • Beyond Westworld
  • Mission Log: A Roddenberry Star Trek Podcast
  • Trek Geeks: A Star Trek Podcast

Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast

  • WINNER: The Theatre of Tomorrow
  • Brick Moon Fiction
  • Escape Pod
  • Seminar
  • The Wicked Library

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General)

  • WINNER: The Faculty of Horror
  • The 602 Club
  • MegaPodTastic
  • Nutty Bites
  • Piper’s Picks TV

Best Fact Behind the Fiction Podcast

  • WINNER: Talk Nerdy with Cara Santa Maria
  • decipherSciFi
  • Meta Treks: A Star Trek Philosophy Podcast
  • Universe Today’s Guide to Space
  • Planetary Radio

Best Speculative Fiction Video Story

  • WINNER: The Uncle Interloper Show
  • Country Bear Collector Show
  • Grant’s Advent Calendar

Best New Speculative Fiction Podcaster/Team

  • WINNER: MarsCorp
  • Aural Traditions: Crosswired
  • Beyond Westworld
  • Lesser Gods
  • Synesthesia Theatre

Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form)

  • WINNER: Uncanny County, Alison Crane, Todd Faulkner, William Franke, & Nicole Greevy
  • Radio Icebox Season 02: Rise of the Sirens, Jeffrey Adams
  • Our Fair City, Ansel Burch, Clayton Feits, Jim McDoniel, David Rheinstrom, Frank Sjodin, Mark Soloff, Stephanie Spence
  • The Byron Chronicles, Eric L. Busby
  • MarsCorp, Tom Dalling, David Knight, David Price
  • We’re Alive: Lockdown, Kc Wayland

Best Speculative Fiction Story: Large Cast (Short Form)

  • WINNER: “Genie”, Maia Brown-Jackson (Return Home)
  • “The Black Madonna”, John C. Alsedek & Dana Perry-Hayes (Suspense)
  • “Jinx of the Jellicoe Jasper”, John C. Alsedek & Dana Perry-Hayes (Suspense)
  • “A Good Guy With A Magic Sword”, Jared Axelrod (The Voice of Free Planet X)
  • “Hooves in the Dirt”, Jeff Heimbuch (Return Home) 

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Long Form)

  • WINNER: “Things Unseen”, Chris Lester (The Raven and the Writing Desk)
  • The Black: Outbreak, Paul E Cooley
  • “The Woman in the Sky”, Robert Isenberg (The Adventures of Elizabeth Crowne)
  • Sable, Lane Lloyd
  • The Alien Adventures of Finn Caspian, Jonathan Messinger

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Short Form)

  • WINNER: “Shadows”, K. B. Goddard (The Wicked Library)
  • “True Horror”, Jeffrey Bridges (Seminar)
  • “The Lost Library”, K. B. Goddard (The Lift)
  • “The Ghosts Of Christmas Eve: Tiny Tim”, David Parkin (The Junto Presents)
  • “The Jack Of Lanterns”, David Parkin (The Junto Presents)

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Novella Form)

  • WINNER: Six Stories, Told at Night, KT Bryski
  • The Gray Area, Edward Champion
  • The Alien Adventures of Finn Caspian, Jonathan Messinger

Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form)

  • WINNER: “Woods Ferry”, John Ballentine (Campfire Radio Theater)
  • “Abduction at Willow Woods”, John Ballentine (Campfire Radio Theater)
  • “Anything Helps”, Jon Holland (The Theater in Your Mind)
  • “The Last Will Be First”, Tristan Riddell & The Girl (Punch It: Writing in Pop Culture)
  • “Driver For The Dead”, David Parkin (The Junto Presents)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *