2019 Inky Awards Shortlists

Shortlists for the 2019 Inky Awards have been announced, including titles of genre interest:

Gold Inky Award (for Australian titles)

Hive, A.J. Betts (Pan Australia) Whisper, Lynette Noni (Kids Can) After the Lights Go Out, Lili Wilkinson (Allen & Unwin)

Silver Inky Award (for international titles)

The Cruel Prince, Holly Black (Little, Brown) The Belles, Dhonielle Clayton (Gollancz) The Astonishing Colour of After, Emily ...Read More Read more

Klages Wins 2019 Ohioana Award

Out of Left Field by Ellen Klages (Viking BFYR) won the 2019 Ohioana Book Award in the Middle Grade / Young Adult category. The awards, given “to recognize outstanding literary achievement by Ohio writers and on Ohio subjects,” will be presented October 17, 2019 at the Statehouse in Columbus OH.

For more information, see the prize’s official website.

While you are here, please take a moment to support Locus with ...Read More

Read more

Rosewater Wins 2019 Clarke Award

Rosewater by Tade Thompson (Orbit) won the 33rd Arthur C. Clarke Award, announced July 17, 2019 during a ceremony at Foyles Bookshop in London, UK. Thompson receives a check for £2,019 and an engraved bookend.

Other finalists were:

Semiosis , Sue Burke (HarperVoyager) Revenant Gun, Yoon Ha Lee (Solaris) Frankenstein in Baghdad,  Ahmed Saadawi (Oneworld) The Electric State, Simon Stålenhag (Simon & Schuster) The Loosening Skin, ...Read More Read more

BooktubeSFF Awards Winners

Winners of the fifth annual BooktubeSFF Awards have been announced. The awards were created “as a way to encourage more engagement among the emergent SFF fandom community on YouTube,” and the judges are “booktubers,” or “YouTube creators whose channels focus on books and reading.”

Nominees were chosen from 281 reader ballots, with winners voted on separately by readers and judges. For categories with differing results, both selections were named as ...Read More

Read more

Ruocchio Wins 2019 Manly Wade Wellman Award

The North Carolina Speculative Fiction Foundation (NCSFF) announced the winner of the 2019 Manly Wade Wellman Award on July 12, 2019 during ConGregate 6 held at the Red Lion Hotel in High Point NC. The award recognizes “outstanding achievement in science fiction and fantasy novels written by North Carolina authors.”

WINNER: Empire of Silence, Christopher Ruocchio (DAW) In the Night Wood, Dale Bailey (John Joseph Adams) Pride and ...Read More Read more

Emshwiller Wins Cordwainer Smith Rediscovery Award

Carol Emshwiller (1921-2019) is the winner of the 2019 Cordwainer Smith Rediscovery Award, intended to bring attention to lesser-known SF and fantasy authors. This year’s judges were Barry Malzberg, Mike Resnick, and Robert J. Sawyer. The award was announced July 12, 2019 during Readercon 30 at the Quincy Marriott in Quincy MA.

For more information about the award, see the Cordwainer Smith Foundation website.

While you are here, please take ...Read More

Read more

Suri Wins Brave New Words Award

Tasha Suri won the Brave New Words Award on the strength of her debut novel Empire of Sand  (Orbit). The award was announced by Starburst magazine at a ceremony during the Edge-Lit 8 festival, held July 13, 2019 at QUAD in Derby, UK. The award goes to an individual, not a specific work, so the titles listed are “examples that most define the creators output.” Other finalists were:

Origamy, ...Read More Read more

2018 Shirley Jackson Awards Winners

The 2018 Shirley Jackson Awards winners have been announced. The awards — for outstanding achievement in horror, psychological suspense, and dark fantasy fiction — were presented July 14, 2019 at Readercon 30 at the Quincy Marriott in Quincy MA.

Novel

WINNER: Little Eve, Catriona Ward (Weidenfeld & Nicolson) In the Night Wood, Dale Bailey (John Joseph Adams) Social Creature, Tara Isabella Burton (Double Day) We Sold Our ...Read More Read more

2019 Baen Fantasy Adventure Award Winner

“Treason Properly” by J.J. Cragun won the sixth annual Baen Fantasy Adventure Award, announced July 6, 2019 during SpikeCon in Layton UT. Second place went to “In the House of Rain and Gale” by Joelle Douthit and third place went to “In the City of Dreadful Joy” by Misha Burnett.

Other nominees were:

“The Laughing Folk”, Steve DuBois “The Storm Stone”, Kevin Harkness “Breach of Contract”, Anne Leonard “The Dragon ...Read More Read more

Arimah Wins Caine Prize

“Skinned” by Lesley Nneka Arimah (McSweeney’s #53) won the 2019 Caine Prize for African Writing. The £10,000 prize “is awarded for a short story by an African writer published in English” and was announced during a ceremony on July 8, 2019 at the University of London’s Senate House in London, UK. Additionally, four shortlisted authors each received £500. Judges for 2019 were Sefi Atta, Peter Kimani (chair), Margie Orford, Scott ...Read More

Read more

2019 Prometheus Awards Winners

The Libertarian Futurist Society (LFS) has announced the winner of the 2019 Prometheus Award for Best Novel, honoring works published in 2018 that “examine the meaning of freedom.”

Best Novel Award

WINNER: Causes of Separation, Travis Corcoran (Morlock) Kingdom of the Wicked [Book One: Rules and Book Two: Order], Helen Dale (Ligature Pty Limited) State Tectonics, Malka Older (Tor.com Publishing) The Fractal Man, J. Neil ...Read More Read more

2019 Chesley Awards Winners

The 2019 Chesley Awards winners have been announced:

Best Cover Illustration: Hardcover

WINNER: Jon Foster for I Met a Traveller in an Antique Land, Connie Willis (Subterranean) Tommy Arnold for Red Rising, Pierce Brown (Subterranean) Jensine Eckwall for Soulless: Illustrated Edition, Gail Carriger (Orbit) Michael Komarck for Low Chicago, George R.R. Martin, ed. (Tor) Maurizio Manzieri for The Tea Master and the Detective, Aliette de ...Read More Read more

2019 Heinlein Scholarship Recipients

Winners of the Heinlein Society’s annual undergraduate scholarships for the 2019-2020 academic year were announced July 7, 2019. This year’s winners are Charles Boyle, Rosemary Lach, and Faith Rovenolt. The scholarship awards $2,000 to each recipient.

Lach received the Virginia Heinlein Memorial Scholarship, which is dedicated to female candidates majoring in engineering, math, or science. Rovenolt received the Dr. Jerry Pournelle Memorial Scholarship, and Boyle received the Dr. Yoji Kondo ...Read More

Read more

2019 Campbell and Sturgeon Awards Winners

Blackfish City by Sam J. Miller (Ecco) is this year’s John W. Campbell Memorial Award winner for the best science fiction novel published in 2018, and “When Robot and Crow Saved East St. Louis” by Annalee Newitz (Slate.com 12/18) is the winner of the Theodore Sturgeon Memorial Award for the best short fiction of 2018.

Other finalists were:

John W. Campbell Memorial Award

Semiosis, Sue Burke (Tor) A Spy ...Read More Read more

2019 Locus Awards Winners

The Locus Science Fiction Foundation announced the winners of the 2019 Locus Awards during the Locus Awards Weekend in Seattle WA, June 29, 2019.

SCIENCE FICTION NOVEL

WINNER: The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal (Tor) Record of a Spaceborn Few, Becky Chambers (Harper Voyager US; Hodder & Stoughton) If Tomorrow Comes, Nancy Kress (Tor) Revenant Gun, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK) Blackfish City, ...Read More Read more

2019 Prix Utopiales Shortlists

Shortlists for the 2019 Prix Utopiales and Prix Utopiales Jeunesse Awards have been announced:

Prix Utopiales

BonheurTM, Jean Baret (Le Bélial) Colonies, Laurent Genefort (Le Bélial) Helstrid, Christian Léourier (Le Béllial) Les derniers jours du Nouveau-Paris, China Miéville (Au diable vauvert) Dans la toile du temps, Adrian Tchaikovsky (Denoël)

Prix Utopiales Jeunesse

In Real Life: Déconnexion, Maiwenn Alix (Milan) La Voie Verne, Jacques ...Read More Read more

SoA Awards Winners

Winners for several Society of Authors (SoA) fiction awards were announced June 17, 2019 during the Society of Authors’ Awards and Summer Party at Southwark Cathedral in London, UK.

The Mermaid and Mrs. Hancock by Imogen Hermes Gower (Harvill Secker) and The Water Cure by Sophie Mackintosh (Hamish Hamilton) were among the six Betty Trask Award winners, each receiving £2,700. The award is given “for a first novel by a ...Read More

Read more

2019 Baen Fantasy Adventure Award Finalists

Finalists for the sixth annual Baen Fantasy Adventure Award have been announced:

“In the City of Dreadful Joy”, Misha Burnett “Treason Properly”, J.J. Cragun “In the House of Rain and Gale”, Joelle Douthit “The Laughing Folk”, Steve DuBois “The Storm Stone”, Kevin Harkness “Breach of Contract”, Anne Leonard “The Dragon is Blind”, Sam Muller “FedEx”, Sam Robb “The Dormer Trees”, Sarah Totten “Demons on the Canadian Frontier”, Shannon Walker

The ...Read More

Read more

2019 Kurd Laßwitz Preis Winners

Winners of the 2019 Kurd Laßwitz Preis for best German science fiction works and translations have been announced:

Best German SF Novel

NSA – Nationales Sicherheits-Amt, Andreas Eschbach (Lübbe)

Best German SF Short Story

“Confinement”, Thorsten Küper (Nova #26)

Best Foreign SF Work Published in German

Eiswelt [Early Riser], Jasper Fforde (Heyne)

Best SF Translation Into German

New York 2140, Kim Stanley Robinson, translated by Jakob Schmidt (Heyne) ...Read More Read more

2019 Sunburst Awards Longlist

The longlists for the 2019 Sunburst Awards for Excellence in Canadian Literature of the Fantastic were announced June 10, 2019:

Adult Fiction

Sodom Road Exit, Amber Dawn (Arsenal Pulp) One of Us, Craig DiLouie (Orbit) Armed in Her Fashion, Kate Heartfield (Chizine) The Wolves of Winter, Tyrell Johnson (Simon & Schuster Canada) The Quantum Magician, Derek Künsken (Simon & Schuster Canada) The Tiger Flu, ...Read More Read more

2019 Campbell Memorial Award Finalists

The finalists for the 2019 John W. Campbell Memorial Award have been announced:

Semiosis, Sue Burke (Tor) A Spy in Time, Imraan Coovadia (Rare Bird) The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal (Tor) Time Was, Ian McDonald (Tor.com Publishing) Blackfish City, Sam J. Miller (Ecco) Moon of the Crusted Snow, Waubgeshig Rice (ECW) Theory of Bastards, Audrey Schulman (Europa Editions) Unholy Land, Lavie ...Read More Read more

Martin Receives Carl Sandburg Literary Award

George R.R. Martin will receive the 2019 Carl Sandburg Literary Award from the Chicago Public Library Foundation. Martin will be honored at an awards dinner held October 10, 2019 at the Isadore & Sadie Dorin Forum on the University of Illinois at Chicago campus. Previous winners of the award, which “recognizes the work of the world’s most heralded authors,” include Isabel Allende, Margaret Atwood, Toni Morrison, Joyce Carol Oates, Salman ...Read More

Read more

Northern California Book Awards Nominees

Works of genre interest Out of Left Field by Ellen Klages (Viking BFYR) and Blanca & Roja by Anna-Marie McLemore (Feiwel & Friends) were among four books nominated for the Northern California Book Awards in the Children’s Literature category for older readers.

The awards, “celebrating books published by Northern California authors in 2018,” are presented and sponsored by the Northern California Book Reviewers, Poetry Flash, PEN West, Mechanics’ Institute Library, ...Read More

Read more

2019 Ditmar Awards Winners

Winners of the 2019 Ditmar Awards for Australian SF have been announced:

Best Novel

WINNER: City of Lies, Sam Hawke (Tor) Devouring Dark, Alan Baxter (Grey Matter) The Subjugate, Amanda Bridgeman (Angry Robot) Faerie Apocalypse, Jason Franks (IFWG Australia) The Beast’s Heart, Leife Shallcross (Hodder & Stoughton) Tide of Stone, Kaaron Warren (Omnium Gatherum)

Best Novella or Novelette

WINNER: Cabaret of Monsters, Tansy ...Read More Read more

2019 Hemming Award Winners

The winners of the 2019 Norma K. Hemming Award have been announced.

Short Fiction (stories up to 17,500 words)

WINNER: “Pinion”, Stephanie Gunn (Aurum) “Triquetra”, Kirstyn McDermott (Tor.com 9/5/18) “The Sea-Maker of Darmid Bay”, Shauna O’Meara (Interzone 9-10/18) “With this Needle I Thee Thread”, Angela Rega (Aurum) “Shatterglass”, Susan Wardle (Aurum) “Knitting Day”, Jen White (Mother of Invention)

Long Work (tie)

WINNER: ...Read More Read more

2018 Australian Shadows Awards Winners

Winners of the 2018 Australian Shadows Awards have been announced. The award is given by the Australian Horror Writers Association (AHWA) for “the finest in horror and dark fiction published by an Australasian within the calendar year.”

Best Novel

WINNER: Tide of Stone, Kaaron Warren (Omnium Gatherum) Devouring Dark, Alan Baxter (Grey Matter) Teeth of the Wolf, Dan Rabarts & Lee Murray (Raw Dog Screaming) Contrition, ...Read More Read more

2019 Grand Prix de l’Imaginaire Winners

Winners of the 2019 Grand Prix de l’Imaginaire, honoring the best SF/F work published in France in 2018, have been announced:

French Novel

WINNER: Le Cycle de Syffe, tomes 1 & 2, Patrick K. Dewdney (Au diable vauvert) BonheurTM, Jean Baret (Le Bélial’) Dernières fleurs avant la fin du monde, Nicolas Cartelet (Mü Éditions) Rouille, Floriane Soulas (Scrineo) Les Pierres et les Roses, tomes 1 ...Read More Read more

2019 REH Foundation Awards Winners

The Robert E. Howard Foundation has announced the winners for its 2019 REH Foundation Awards.

The Atlantean – Outstanding Achievement, Book (non-anthology/collection)

WINNER: Robert E. Howard: A Literary Biography, David C. Smith (Pulp Hero) Western Weirdness and Voodoo Vengence, Fred Blosser (Pulp Hero) Famous Someday: A Robert E. Howard Biography, Don Herron & Leo Grin (Cimmerian)

The Hyrkanian – Outstanding Achievement, Essay (print)

WINNER: “Poseidon and the ...Read More Read more

2019 Mythopoeic Awards Finalists

The Mythopoeic Society has announced the 2019 Mythopoeic Awards finalists. Winners will be announced at Mythcon 50, held August 2-5, 2019 at San Diego State University in San Diego CA.

Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature

The Arcadia Project: Borderline, Phantom Pains, Impostor Syndrome, Mishell Baker (Saga) In Other Lands, Sarah Rees Brennan (Big Mouth House) The Innsmouth Legacy: “The Litany of Earth” (New Cthulhu ...Read More Read more

31st Annual Lambda Awards Winners

The Lambda Literary Foundation has announced the winners of the 31st Annual Lambda Literary Awards (the “Lammys”), celebrating “the best lesbian, gay, bisexual, and transgender books.” Titles of genre interest include:

LGBTQ SF/F/Horror

WINNER: The Breath of the Sun, Isaac R. Fellman (Aqueduct) Metabolize, If Able, Clay AD (Monster House) In the Vanishers’ Palace, Aliette de Bodard (JABberwocky) Resilience, Fletcher DeLancey (Heartsome) The Barrow Will Send ...Read More Read more

2019 Neukom Awards Winners

Winners for the 2019 Neukom Institute Literary Arts Awards for Speculative Fiction have been announced:

Open Category

WINNER: Theory of Bastards, Audrey Schulman (Europa Editions) Blackfish City, Sam J. Miller (Ecco) The Night Market, Jonathan Moore (Houghton Mifflin Harcourt) Plum Rains, Andromeda Romano-Lax (Soho) Red Clocks, Leni Zumas (Little, Brown)

Debut Category

WINNER: The Book of M, Peng Shepard (Morrow) Terra Nullius, Claire ...Read More Read more

Sachdeva Wins Chautauqua Prize

All the Names They Used for God by Anjali Sachdeva (Spiegel & Grau) won the 2019 Chautauqua Prize, given “to honor the author for a significant contribution to the literary arts.” Sachdeva receives $7,500 and “all travel and expenses for a one-week summer residency” at the Chautauqua Institution in Chautauqua NY.

For more information, see the prize’s website.

While you are here, please take a moment to support Locus with ...Read More

Read more