2019 British Fantasy Awards Shortlist

The British Fantasy Society has announced the shortlist for the 2019 British Fantasy Awards. The nominees are:

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

  • Foundryside, Robert Jackson Bennett (Jo Fletcher)
  • The Green Man’s Heir, Juliet E. McKenna (Wizard’s Tower)
  • Priest of Bones, Peter McLean (Jo Fletcher)
  • Empire of Sand, Tasha Suri (Orbit)
  • The Loosening Skin, Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • The Bitter Twins, Jen Williams
...Read More Read more

Changes to Retro Hugo Ballot

The Hugo Award administrators have announced changes to the 1944 Retro Hugo ballot which affect the Best Fanzine category. Fantasy News has been removed, and Guteto has been added. The announcement says:

The Hugo Administrators have discovered an error in their tally of the nominations for the 1944 Retro Hugo for Best Fanzine.

In fact, Guteto, edited by Morojo (Myrtle R. Douglas) received enough votes to qualify for the final ...Read More

Read more

2019 Scribe Award Winners

The International Association of Media Tie-in Writers (IAMTW) announced the winners for the 2019 Scribe Awards, honoring excellence in licensed tie-in writing. Winners were announced on July 19, 2019 at Comic-Con International, held at the San Diego Convention Center in San Diego CA. Titles of genre interest include:

Original Novel — Speculative

  • WINNER: Star Trek Discovery: Drastic Measures, Dayton Ward (Pocket)
  • Halo: Silent Storm, Troy Denning (Gallery)
  • World
...Read More Read more

2019 Eisner Awards

The 2019 Will Eisner Comic Industry Awards were announced at Comic-Con International in San Diego on July 29, 2019. Winners of SF/F interest include:

Best Single Issue/One-Shot

  • Peter Parker: The Spectacular Spider-Man #310, Chip Zdarsky (Marvel)

Best Limited Series

  • Mister Miracle, Tom King & Mitch Gerads (DC)

Best New Series

  • Gideon Falls, Jeff Lemire & Andrea Sorrentino (Image)

Best Short Story

  • “The Talk of the Saints”, Tom King &
...Read More Read more

2019 Inky Awards Shortlists

Shortlists for the 2019 Inky Awards have been announced, including titles of genre interest:

Gold Inky Award (for Australian titles)

  • Hive, A.J. Betts (Pan Australia)
  • Whisper, Lynette Noni (Kids Can)
  • After the Lights Go Out, Lili Wilkinson (Allen & Unwin)

Silver Inky Award (for international titles)

  • The Cruel Prince, Holly Black (Little, Brown)
  • The Belles, Dhonielle Clayton (Gollancz)
  • The Astonishing Colour of After, Emily
...Read More Read more

Klages Wins 2019 Ohioana Award

Out of Left Field by Ellen Klages (Viking BFYR) won the 2019 Ohioana Book Award in the Middle Grade / Young Adult category. The awards, given “to recognize outstanding literary achievement by Ohio writers and on Ohio subjects,” will be presented October 17, 2019 at the Statehouse in Columbus OH.

For more information, see the prize’s official website.

While you are here, please take a moment to support Locus with ...Read More

Read more

Rosewater Wins 2019 Clarke Award

Rosewater by Tade Thompson (Orbit) won the 33rd Arthur C. Clarke Award, announced July 17, 2019 during a ceremony at Foyles Bookshop in London, UK. Thompson receives a check for £2,019 and an engraved bookend.

Other finalists were:

  • Semiosis , Sue Burke (HarperVoyager)
  • Revenant Gun, Yoon Ha Lee (Solaris)
  • Frankenstein in Baghdad,  Ahmed Saadawi (Oneworld)
  • The Electric State, Simon Stålenhag (Simon & Schuster)
  • The Loosening Skin,
...Read More Read more

BooktubeSFF Awards Winners

Winners of the fifth annual BooktubeSFF Awards have been announced. The awards were created “as a way to encourage more engagement among the emergent SFF fandom community on YouTube,” and the judges are “booktubers,” or “YouTube creators whose channels focus on books and reading.”

Nominees were chosen from 281 reader ballots, with winners voted on separately by readers and judges. For categories with differing results, both selections were named as ...Read More

Read more

Ruocchio Wins 2019 Manly Wade Wellman Award

The North Carolina Speculative Fiction Foundation (NCSFF) announced the winner of the 2019 Manly Wade Wellman Award on July 12, 2019 during ConGregate 6 held at the Red Lion Hotel in High Point NC. The award recognizes “outstanding achievement in science fiction and fantasy novels written by North Carolina authors.”

  • WINNER: Empire of Silence, Christopher Ruocchio (DAW)
  • In the Night Wood, Dale Bailey (John Joseph Adams)
  • Pride and
...Read More Read more

Emshwiller Wins Cordwainer Smith Rediscovery Award

Carol Emshwiller (1921-2019) is the winner of the 2019 Cordwainer Smith Rediscovery Award, intended to bring attention to lesser-known SF and fantasy authors. This year’s judges were Barry Malzberg, Mike Resnick, and Robert J. Sawyer. The award was announced July 12, 2019 during Readercon 30 at the Quincy Marriott in Quincy MA.

For more information about the award, see the Cordwainer Smith Foundation website.

While you are here, please take ...Read More

Read more

Suri Wins Brave New Words Award

Tasha Suri won the Brave New Words Award on the strength of her debut novel Empire of Sand  (Orbit). The award was announced by Starburst magazine at a ceremony during the Edge-Lit 8 festival, held July 13, 2019 at QUAD in Derby, UK. The award goes to an individual, not a specific work, so the titles listed are “examples that most define the creators output.” Other finalists were:

  • Origamy,
...Read More Read more

2018 Shirley Jackson Awards Winners

The 2018 Shirley Jackson Awards winners have been announced. The awards — for outstanding achievement in horror, psychological suspense, and dark fantasy fiction — were presented July 14, 2019 at Readercon 30 at the Quincy Marriott in Quincy MA.

Novel

  • WINNER: Little Eve, Catriona Ward (Weidenfeld & Nicolson)
  • In the Night Wood, Dale Bailey (John Joseph Adams)
  • Social Creature, Tara Isabella Burton (Double Day)
  • We Sold Our
...Read More Read more

2019 Baen Fantasy Adventure Award Winner

“Treason Properly” by J.J. Cragun won the sixth annual Baen Fantasy Adventure Award, announced July 6, 2019 during SpikeCon in Layton UT. Second place went to “In the House of Rain and Gale” by Joelle Douthit and third place went to “In the City of Dreadful Joy” by Misha Burnett.

Other nominees were:

  • “The Laughing Folk”, Steve DuBois
  • “The Storm Stone”, Kevin Harkness
  • “Breach of Contract”, Anne Leonard
  • “The Dragon
...Read More Read more

Arimah Wins Caine Prize

“Skinned” by Lesley Nneka Arimah (McSweeney’s #53) won the 2019 Caine Prize for African Writing. The £10,000 prize “is awarded for a short story by an African writer published in English” and was announced during a ceremony on July 8, 2019 at the University of London’s Senate House in London, UK. Additionally, four shortlisted authors each received £500. Judges for 2019 were Sefi Atta, Peter Kimani (chair), Margie Orford, Scott ...Read More

Read more

2019 Prometheus Awards Winners

The Libertarian Futurist Society (LFS) has announced the winner of the 2019 Prometheus Award for Best Novel, honoring works published in 2018 that “examine the meaning of freedom.”

Best Novel Award

  • WINNER: Causes of Separation, Travis Corcoran (Morlock)
  • Kingdom of the Wicked [Book One: Rules and Book Two: Order], Helen Dale (Ligature Pty Limited)
  • State Tectonics, Malka Older (Tor.com Publishing)
  • The Fractal Man, J. Neil
...Read More Read more

2019 Chesley Awards Winners

The 2019 Chesley Awards winners have been announced:

Best Cover Illustration: Hardcover

  • WINNER: Jon Foster for I Met a Traveller in an Antique Land, Connie Willis (Subterranean)
  • Tommy Arnold for Red Rising, Pierce Brown (Subterranean)
  • Jensine Eckwall for Soulless: Illustrated Edition, Gail Carriger (Orbit)
  • Michael Komarck for Low Chicago, George R.R. Martin, ed. (Tor)
  • Maurizio Manzieri for The Tea Master and the Detective, Aliette de
...Read More Read more

2019 Heinlein Scholarship Recipients

Winners of the Heinlein Society’s annual undergraduate scholarships for the 2019-2020 academic year were announced July 7, 2019. This year’s winners are Charles Boyle, Rosemary Lach, and Faith Rovenolt. The scholarship awards $2,000 to each recipient.

Lach received the Virginia Heinlein Memorial Scholarship, which is dedicated to female candidates majoring in engineering, math, or science. Rovenolt received the Dr. Jerry Pournelle Memorial Scholarship, and Boyle received the Dr. Yoji Kondo ...Read More

Read more

2019 Campbell and Sturgeon Awards Winners

Blackfish City by Sam J. Miller (Ecco) is this year’s John W. Campbell Memorial Award winner for the best science fiction novel published in 2018, and “When Robot and Crow Saved East St. Louis” by Annalee Newitz (Slate.com 12/18) is the winner of the Theodore Sturgeon Memorial Award for the best short fiction of 2018.

Other finalists were:

John W. Campbell Memorial Award

  • Semiosis, Sue Burke (Tor)
  • A Spy
...Read More Read more

2019 Locus Awards Winners

The Locus Science Fiction Foundation announced the winners of the 2019 Locus Awards during the Locus Awards Weekend in Seattle WA, June 29, 2019.

SCIENCE FICTION NOVEL

  • WINNER: The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal (Tor)
  • Record of a Spaceborn Few, Becky Chambers (Harper Voyager US; Hodder & Stoughton)
  • If Tomorrow Comes, Nancy Kress (Tor)
  • Revenant Gun, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
  • Blackfish City,
...Read More Read more

2019 Prix Utopiales Shortlists

Shortlists for the 2019 Prix Utopiales and Prix Utopiales Jeunesse Awards have been announced:

Prix Utopiales

  • BonheurTM, Jean Baret (Le Bélial)
  • Colonies, Laurent Genefort (Le Bélial)
  • Helstrid, Christian Léourier (Le Béllial)
  • Les derniers jours du Nouveau-Paris, China Miéville (Au diable vauvert)
  • Dans la toile du temps, Adrian Tchaikovsky (Denoël)

Prix Utopiales Jeunesse

  • In Real Life: Déconnexion, Maiwenn Alix (Milan)
  • La Voie Verne, Jacques
...Read More Read more

SoA Awards Winners

Winners for several Society of Authors (SoA) fiction awards were announced June 17, 2019 during the Society of Authors’ Awards and Summer Party at Southwark Cathedral in London, UK.

The Mermaid and Mrs. Hancock by Imogen Hermes Gower (Harvill Secker) and The Water Cure by Sophie Mackintosh (Hamish Hamilton) were among the six Betty Trask Award winners, each receiving £2,700. The award is given “for a first novel by a ...Read More

Read more

2019 Baen Fantasy Adventure Award Finalists

Finalists for the sixth annual Baen Fantasy Adventure Award have been announced:

  • “In the City of Dreadful Joy”, Misha Burnett
  • “Treason Properly”, J.J. Cragun
  • “In the House of Rain and Gale”, Joelle Douthit
  • “The Laughing Folk”, Steve DuBois
  • “The Storm Stone”, Kevin Harkness
  • “Breach of Contract”, Anne Leonard
  • “The Dragon is Blind”, Sam Muller
  • “FedEx”, Sam Robb
  • “The Dormer Trees”, Sarah Totten
  • “Demons on the Canadian Frontier”, Shannon Walker

The ...Read More

Read more

2019 Kurd Laßwitz Preis Winners

Winners of the 2019 Kurd Laßwitz Preis for best German science fiction works and translations have been announced:

Best German SF Novel

  • NSA – Nationales Sicherheits-Amt, Andreas Eschbach (Lübbe)

Best German SF Short Story

  • “Confinement”, Thorsten Küper (Nova #26)

Best Foreign SF Work Published in German

  • Eiswelt [Early Riser], Jasper Fforde (Heyne)

Best SF Translation Into German

  • New York 2140, Kim Stanley Robinson, translated by Jakob Schmidt (Heyne)
...Read More Read more

2019 Sunburst Awards Longlist

The longlists for the 2019 Sunburst Awards for Excellence in Canadian Literature of the Fantastic were announced June 10, 2019:

Adult Fiction

  • Sodom Road Exit, Amber Dawn (Arsenal Pulp)
  • One of Us, Craig DiLouie (Orbit)
  • Armed in Her Fashion, Kate Heartfield (Chizine)
  • The Wolves of Winter, Tyrell Johnson (Simon & Schuster Canada)
  • The Quantum Magician, Derek Künsken (Simon & Schuster Canada)
  • The Tiger Flu,
...Read More Read more

2019 Campbell Memorial Award Finalists

The finalists for the 2019 John W. Campbell Memorial Award have been announced:

  • Semiosis, Sue Burke (Tor)
  • A Spy in Time, Imraan Coovadia (Rare Bird)
  • The Calculating Stars, Mary Robinette Kowal (Tor)
  • Time Was, Ian McDonald (Tor.com Publishing)
  • Blackfish City, Sam J. Miller (Ecco)
  • Moon of the Crusted Snow, Waubgeshig Rice (ECW)
  • Theory of Bastards, Audrey Schulman (Europa Editions)
  • Unholy Land, Lavie
...Read More Read more

Martin Receives Carl Sandburg Literary Award

George R.R. Martin will receive the 2019 Carl Sandburg Literary Award from the Chicago Public Library Foundation. Martin will be honored at an awards dinner held October 10, 2019 at the Isadore & Sadie Dorin Forum on the University of Illinois at Chicago campus. Previous winners of the award, which “recognizes the work of the world’s most heralded authors,” include Isabel Allende, Margaret Atwood, Toni Morrison, Joyce Carol Oates, Salman ...Read More

Read more

Northern California Book Awards Nominees

Works of genre interest Out of Left Field by Ellen Klages (Viking BFYR) and Blanca & Roja by Anna-Marie McLemore (Feiwel & Friends) were among four books nominated for the Northern California Book Awards in the Children’s Literature category for older readers.

The awards, “celebrating books published by Northern California authors in 2018,” are presented and sponsored by the Northern California Book Reviewers, Poetry Flash, PEN West, Mechanics’ Institute Library, ...Read More

Read more

2019 Ditmar Awards Winners

Winners of the 2019 Ditmar Awards for Australian SF have been announced:

Best Novel

  • WINNER: City of Lies, Sam Hawke (Tor)
  • Devouring Dark, Alan Baxter (Grey Matter)
  • The Subjugate, Amanda Bridgeman (Angry Robot)
  • Faerie Apocalypse, Jason Franks (IFWG Australia)
  • The Beast’s Heart, Leife Shallcross (Hodder & Stoughton)
  • Tide of Stone, Kaaron Warren (Omnium Gatherum)

Best Novella or Novelette

  • WINNER: Cabaret of Monsters, Tansy
...Read More Read more

2019 Hemming Award Winners

The winners of the 2019 Norma K. Hemming Award have been announced.

Short Fiction (stories up to 17,500 words)

  • WINNER: “Pinion”, Stephanie Gunn (Aurum)
  • “Triquetra”, Kirstyn McDermott (Tor.com 9/5/18)
  • “The Sea-Maker of Darmid Bay”, Shauna O’Meara (Interzone 9-10/18)
  • “With this Needle I Thee Thread”, Angela Rega (Aurum)
  • “Shatterglass”, Susan Wardle (Aurum)
  • “Knitting Day”, Jen White (Mother of Invention)

Long Work (tie)

  • WINNER:
...Read More Read more

2018 Australian Shadows Awards Winners

Winners of the 2018 Australian Shadows Awards have been announced. The award is given by the Australian Horror Writers Association (AHWA) for “the finest in horror and dark fiction published by an Australasian within the calendar year.”

Best Novel

  • WINNER: Tide of Stone, Kaaron Warren (Omnium Gatherum)
  • Devouring Dark, Alan Baxter (Grey Matter)
  • Teeth of the Wolf, Dan Rabarts & Lee Murray (Raw Dog Screaming)
  • Contrition,
...Read More Read more

2019 Grand Prix de l’Imaginaire Winners

Winners of the 2019 Grand Prix de l’Imaginaire, honoring the best SF/F work published in France in 2018, have been announced:

French Novel

  • WINNER: Le Cycle de Syffe, tomes 1 & 2, Patrick K. Dewdney (Au diable vauvert)
  • BonheurTM, Jean Baret (Le Bélial’)
  • Dernières fleurs avant la fin du monde, Nicolas Cartelet (Mü Éditions)
  • Rouille, Floriane Soulas (Scrineo)
  • Les Pierres et les Roses, tomes 1
...Read More Read more

2019 REH Foundation Awards Winners

The Robert E. Howard Foundation has announced the winners for its 2019 REH Foundation Awards.

The Atlantean – Outstanding Achievement, Book (non-anthology/collection)

  • WINNER: Robert E. Howard: A Literary Biography, David C. Smith (Pulp Hero)
  • Western Weirdness and Voodoo Vengence, Fred Blosser (Pulp Hero)
  • Famous Someday: A Robert E. Howard Biography, Don Herron & Leo Grin (Cimmerian)

The Hyrkanian – Outstanding Achievement, Essay (print)

  • WINNER: “Poseidon and the
...Read More Read more