World Fantasy Nominees and Lifetime Achievement Winners

The World Fantasy Awards Lifetime Achievement Winners for 2011 are Peter S. Beagle and Angélica Gorodischer. The awards are presented annually to individuals who have demonstrated outstanding service to the fantasy field.

The World Fantasy Awards nomination ballot has also been announced. Winners will be announced at this year’s World Fantasy Convention, to be held October 27-30, in San Diego CA. (Lifetime Achievement winners are announced in advance of the event).

Nominees are:

Best Novel

  • Zoo City, Lauren Beukes (Jacana South Africa; Angry Robot)
  • The Hundred Thousand Kingdoms, N.K. Jemisin (Orbit)
  • The Silent Land, Graham Joyce (Gollancz; Doubleday)
  • Under Heaven, Guy Gavriel Kay (Viking Canada; Roc; Harper Voyager UK)
  • Redemption In Indigo, Karen Lord (Small Beer)
  • Who Fears Death, Nnedi Okorafor (DAW)

Best Novella

  • Bone and Jewel Creatures, Elizabeth Bear (Subterranean)
  • The Broken Man, Michael Byers (PS)
  • “The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon”, Elizabeth Hand (Stories: All-New Tales)
  • The Thief of Broken Toys, Tim Lebbon (ChiZine Publications)
  • “The Mystery Knight”, George R.R. Martin (Warriors)
  • “The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window”, Rachel Swirsky (Subterranean Summer 2010)

Best Short Fiction

  • “Beautiful Men” , Christopher Fowler (Visitants: Stories of Fallen Angels and Heavenly Hosts)
  • “Booth’s Ghost”, Karen Joy Fowler (What I Didn’t See and Other Stories)
  • “Ponies”, Kij Johnson ( 11/17/10)
  • “Fossil-Figures”, Joyce Carol Oates (Stories: All-New Tales)
  • “Tu Sufrimiento Shall Protect Us”, Mercurio D. Rivera (Black Static 8-9/10)

Best Anthology

  • The Way of the Wizard, John Joseph Adams, ed. (Prime)
  • My Mother She Killed Me, My Father He Ate Me, Kate Bernheimer, ed. (Penguin)
  • Haunted Legends, Ellen Datlow & Nick Mamatas, eds. (Tor)
  • Stories: All-New Tales, Neil Gaiman & Al Sarrantonio, eds. (Morrow; Headline Review)
  • Black Wings: New Tales of Lovecraftian Horror, S.T. Joshi, ed. (PS)
  • Swords & Dark Magic, Jonathan Strahan & Lou Anders, eds. (Eos)

Best Collection

  • What I Didn’t See and Other Stories, Karen Joy Fowler (Small Beer)
  • The Ammonite Violin & Others, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
  • Holiday, M. Rickert (Golden Gryphon)
  • Sourdough and Other Stories, Angela Slatter (Tartarus)
  • The Third Bear, Jeff VanderMeer (Tachyon)

Best Artist

  • Vincent Chong
  • Kinuko Y. Craft
  • Richard A. Kirk
  • John Picacio
  • Shaun Tan

Special Award, Professional

  • John Joseph Adams, for editing and anthologies
  • Lou Anders, for editing at Pyr
  • Marc Gascoigne, for Angry Robot
  • Stéphane Marsan & Alain Névant, for Bragelonne
  • Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi, for ChiZine Publications

Special Award, Non-Professional

  • Stephen Jones, Michael Marshall Smith, & Amanda Foubister, for Brighton Shock!: The Souvenir Book Of The World Horror Convention 2010
  • Alisa Krasnostein, for Twelfth Planet Press
  • Matthew Kressel, for Sybil’s Garage and Senses Five Press
  • Charles Tan, for Bibliophile Stalker
  • Lavie Tidhar, for The World SF Blog

28 thoughts on “World Fantasy Nominees and Lifetime Achievement Winners

Comments are closed.